Sport Manitoba Coaching Awards

Coaching Awards

WINNIPEG - The 2019 Coaching Manitoba Impact Awards will be handed out on April 13th at the Club Regent Casino and Event Centre.

Manitoba coaches will be honoured for their achievements in sport, leadership, personal development, and coaching effectiveness.

“Coaches create a foundation for excellence in sport, while building our next generation of leaders and helping us take amateur sport programs to the next level. We are honoured to celebrate their tireless and outstanding contributions every year at this fantastic event,” said Jeff Hnatiuk, President and CEO of Sport Manitoba. “Congratulations to all this year’s nominees.”

The awards reflect the contributions and achievements the coach has made to sport and athletes over their coaching careers. The 2019 Coaching Manitoba Impact Awards presented by Club Regent Casino & Event Centre nominees are:

Vince Leah Memorial Award - Fundamentals

Michael Dorie - Hockey

Kim Dunford - Ringette

Charles Lerm - Tackle Football

June Mosiondz - Special Olympics Multi Sport

Jeffery Oduca - Judo

Dean Sproule - Baseball

Konica Minolta Dr. Jack Hunt Memorial Award - Learn to Train/Train to Train

Charlene Bodnarchuck - Hockey

Kevin Higgins - Tenpin Bowling

Dale Kinley - Badminton

Nicole Marcoux - Softball

Bonita Martens - Gymnastics

Dave Martine - Baseball

Dean McConnell - Baseball

Karen Morgan - Ringette

Airton Nakamura - Judo

Breanne Nichol - Special Olympics Basketball

Nick Popiel - Swimming

Ken Shepherd - Ringette

Michelle Stamm - Swimming

Chris Sumner - Special Olympics Tenpin Bowling

Karen Williams - Swimming

Peter Williamson Memorial Award - Train to Compete/Train to Win

Heather Hancox - Curling

Keegan Jackson - Freestyle Skiing

Holly Kitchen - Softball & Basketball

Bryce Kosielny - Athletics

Kirby Schepp - Basketball

Jerome Seremak - Paddling

Janine Stephens - Rowing

Jeff Stoughton - Curling

Zdravka Tchonkova - Rhythmic Gymnastics

Andrew Tough - Athletics

Peter Dick Award - School System

Heather Baranyk - Basketball

Scott Gurney - Athletics

Mark Hamm - Basketball

Charles Lahaie - Badminton

Barry Lewis - Hockey

Kyla Michalski - Volleyball

Stephen Rebizant - Soccer

Nathan Tocher - Rugby

See a full list of nominees, click here.

See a full list of nominees, click here.

TOPICS:   Manitoba News

What do you think?

Your comment